Ekonomi

2. Astragalus Balı Çalıştayı Elazığ’da Gerçekleştirildi

Arıcılar Birliği tarafından Elazığ’da “2. Astragalus Balı Çalıştayı” düzenlendi.

Bir otelde düzenlenen çalıştayda konuşan Elazığ Arıcılar Birliği Başkanı Fırat Canbay, Elazığ ve bölgesinin astragalus balı üretiminde iyi durumda olduğunu söyledi.

22 ilde astragalus balı üretildiğini belirten Canbay, geven balı üretiminin arttırılması için çalıştıklarını belirtti.

Çalıştayın bu yıl ikincisini gerçekleştirdiklerini kaydeden Canbay, şöyle konuştu:

“Yaşam alanlarının genişlemesiyle birlikte bu bölgelerde astragalus bitkisiyle ilgili bazı sorunlar yaşanıyor. Bu durum da astragalus balı üretimini olumsuz etkiliyor. Burada tartışılacak en önemli konulardan biri de habitat alanlarının genişletilmesi ve yaşam alanlarının genişletilmesi olacak. astragalus bitkisi üzerine çalışmalar.”

Bu balın uluslararası pazara dahil edilmesi için girişimlerde bulunduklarını anlatan Canbay, “Bu sektörün doğayla teması yüzde 75, arıcının katkısı ise yüzde 25. Doğanın katkısı çok büyük. Nasıl bir katkı sağlayabiliriz?” Yüzde 25’lik katkı olumlu bu çalıştayın en önemli konularından biri olacak.” “Coğrafi işaretli astragalus balı bu yıl üretime başladı. Bu yıl Avrupa’ya başvurumuz var.” dedi.

Daha sonra astragalus bitkisinin Türkiye’deki yayılışı, arıcılık ve arı ürünleri, iklim değişikliğinin etkileri, arıcılık ve arıcılığın geleceği konularında sunumlar yapıldı.

haber-oguzeli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu