Haber

ABD’den Filistin talimatı! İsrail paniğe kapıldı!

Gazetenin haberinde, İsrailli siyasi kaynakların, ABD yönetiminin Batı Şeria ve Gazze Şeridi’nde “yenilenmiş bir Filistin yönetimi” altında birleşik bir Filistin devleti kurma fikrini yaygınlaştırmaya yönelik yoğun faaliyetleriyle ilgili kaygılarını dile getirdiği belirtildi.

ABD’li yetkililerin, Hamas’ın Gazze Şeridi’ndeki hakimiyetinin sona ermesinin “ertesi gün” kapsamlı bir siyasi girişim kapsamında Filistin devletini tanımayı düşündükleri bildirildi ve böyle bir adımın gerçekleşmesinin “siyasi bir tsunami” olacağı ileri sürüldü. “.

İSRAİL’İN ONAYI OLMADAN TANINABİLİR

Haberlerde, Tel Aviv’de, “ABD Başkanı Joe Biden yönetimi, İsrail’in onayı olmasa bile Filistin devletini tanımayı ciddi olarak düşündüğünü fark etmeye başlıyor.”belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken’in geçtiğimiz günlerde ofis çalışanlarına, Filistin devletinin İsrail ile müzakereler veya Tel Aviv’in onayı olmadan ABD tarafından tek taraflı veya uluslararası düzeyde tanınması olasılığı konusunda düzenli çalışmalar hazırlamaları talimatını verdiği bildirildi. Yetkililerle yaptığı görüşmelerde de bu konunun gündeme geldiği bildirildi.

Haberde, ABD yönetimi ve Avrupa ülkelerinden gelen bilgiler ışığında İsrail’deki üst düzey yetkililerin, Biden yönetiminin Filistin devleti kurma fikri ve bunu tek taraflı baskı aracı olarak kabul etmesinden endişe duydukları belirtildi. .

İsrailli siyasi kaynaklar, bu konunun son dönemde ABD ve Avrupalıların Ortadoğu’ya yönelik siyasi gündemine girdiğini belirtirken, söz konusu kaynaklar sorunun “artık deneysel aşamada ya da teorik bir fikir aşamasında olmadığını”, bu konunun gündeme getirilmesi gerektiğini ifade etti. ​​Filistin devletini tanımanın ivme kazandığını ve “Sahada propaganda yapılıyor” dediği kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu