Haber

Almanya’daki çevre grubu “Son Nesil” 13 Eylül’den itibaren Berlin’de gösteriler düzenleyecek

Almanya’daki çevre grubu “Son Nesil”in (Letzte Genration) 13 Eylül Çarşamba gününden itibaren aralıksız protestolar düzenleyeceği bildirildi.

Çevre grubunun sözcülerinden Clara Hinrichs, Berlin’deki Başbakanlık Binası önünde grup üyeleriyle basın toplantısı düzenledi.

Hinrichs, Almanya’da fosil enerjiye yatırımların sürdüğünü, yenilenebilir enerjiye yatırımın ise ertelendiğini belirtti.

Hükümetin yenilenebilir enerjiye yatırım yapma konusunda dürüst olmadığını savunan Hinrichs, “Hükümetten gereğini yapmasını talep ediyoruz.” söz konusu.

Hinrichs, Almanya’da fosil hammadde kullanımının 2030 yılına kadar sona ermesini beklediklerini belirtti.

Değişim gerçekleşene kadar Berlin’den ayrılmayacağız

“Son Nesil” grubunun bu talebe dikkat çekmek için 13 Eylül’den itibaren her zaman Berlin’de hareketler düzenleyeceğini belirten Hinrichs, “Buraya bir dönüm noktası başlatmak için geliyoruz.” söz konusu.

Almanya’nın dört bir yanından grup üyelerinin 13 Eylül’de yürüyüş için Berlin’e geleceğini belirten Hinrichs, şöyle konuştu: “Planımız Berlin’de olduğumuzu göstermek. Değerlendirmesini yaptı.

Hinrichs, bir başka çevre grubu olan “Gelecek İçin Cumalar” hareketinin 15 Eylül’de düzenlediği gösteriye katılacaklarını ve 18 Eylül’den itibaren Berlin’de sokakları trafiğe kapatmaya başlayacakları bilgisini paylaşarak, “Değişiklik gerçekleştiğinde protestomuz sona erecek. başlıyor.” ifadesini kullandı.

Almanya’da yaşanan çevre olaylarına dikkat çeken Hinrichs, “Bavyera’da sel, fırtına ve tenis topu büyüklüğünde dolunun yere düştüğü aşırı hava olaylarıyla dolu bir yaz döneminin ardından protestolarımız daha yoğun ve daha yoğun olacak” dedi. her zamankinden daha güçlü. Siyasi değişim gelene kadar Berlin’den ayrılacağız. Ayrılmayacağız.” şeklinde konuştu.

“Son Nesil” üyesi jeolog Prof. Dr. Nikolaus Froitzheim ise siyasetçilerin gerçekleri her zaman inkar ettiğini belirterek, “Saldığımız her ton karbondioksitle birlikte iklim sisteminin çökme ihtimali de artıyor. Acilen bunu yapmalıyız” dedi. Petrol, gaz ve kömür gibi fosil yakıtlardan ayrı.” söz konusu.

Froitzheim, Başbakan Olaf Scholz’un kapsamlı bir değişime ihtiyaç olduğunu bildiğini ancak bu hoş karşılanmayan gerçeği söylemeye cesaret edemediğini öne sürerek, bu fosil yakıtların kullanımının 2045’e kadar değil, 2030’a kadar sonlandırılması gerektiğini belirtti.

Gruba operasyon düzenlendi.

Almanya’da hükümetin iklim değişikliğine karşı yeterince çaba göstermediğini savunan “Son Nesil” adlı çevre hareketi, iklim krizine dikkat çekmek amacıyla ülkenin çeşitli kentlerinde protesto gösterileri düzenliyor.

Bu formda araç sürücüleri trafiği engelleyen küme üyelerine tepki göstermektedir. Bazı bölgelerde sürücüler çevrecilere şiddet uyguluyor.

Bavyera polisi 24 Mayıs’ta çevre grubuna yönelik bir operasyon başlattı ve 7 eyalette 15 mekanda arama yaptı. Yaşları 22 ile 28 arasında değişen 7 çevreci grup üyesi hakkında “suç örgütü kurmak ve yardım etmek” suçlamasıyla soruşturma başlatıldı ve 2 şüpheli “Ingolstadt’ta petrol borusu sınırını sabote etmekle” suçlandı.

Aktivistler daha önce de müzelerde sergilenen eserlere ellerini sürerek ve tablolara domates çorbası ve patates püresi fırlatarak öne çıkmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu