Haber

Etiyopya’da kilise gösterileri yasaklandı

Etiyopya hükümeti, ülkenin en büyük kilisesi olan Ortodoks Kilisesi’ni yasakladı ve kiliseden ayrılan Oromolar, başkent Addis Ababa’da gösteri düzenlemeyi planladı.

Milli İstihbarat ve Güvenlik Servisi (NISS) yaptığı açıklamada, mitinge izin verilmeyeceğini belirterek, vatandaşlardan başkentteki toplanma alanlarından uzak durmalarını istedi.

Etiyopya Ortodoks Kilisesi, hükümetin ayrılan kiliseyi desteklediğini iddia ederek destekçilerini 12 Şubat’ta gösteriye çağırdı.

Kiliseden ayrılan Oromo din adamları da taraftarlarını aynı gün için toplanmaya davet etti.

Hafta sonu Oromiya’da kilisenin bölünmesinin ardından şiddet olayları patlak vermiş ve Etiyopya Ortodoks Kilisesi merhum için ülke genelindeki kiliselerde anma törenleri düzenlemişti.

Bazı Oromo Ortodoks din adamları, Abune Sawiros’u yeni kilisenin patriği olarak atadı ve 26 başka piskopos atadı.

Başbakan diyalog çağrısı yaptı

Etiyopya Ortodoks Kilisesi, bölünme hükümet tarafından desteklenirse ülke çapında bir gösteri düzenlemekle tehdit etmişti.

Başbakan Abiy Ahmed, kilisenin iç işlerine karışmayacaklarını açıklayarak diyalog çağrısında bulundu.

4. yüzyılın başında Hristiyanlıkla tanışan ve bu dini ilk resmi din olarak kabul eden devletlerden biri olan Etiyopya’da kilisenin sosyal yaşamda büyük bir önemi vardır.

Ortodoks ülke nüfusunun yüzde 40’ını oluştururken, kilisenin gücü siyasetçiler tarafından zaman zaman eleştirilere maruz kalıyor.

Oromolar, kilisede ibadet ve ayinlerde Amharca yerine kendi dillerini kullanmak ve kültürel hegemonyadan kurtulmak istediklerini belirtiyorlar.

haber-beydag.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu