Haber

İstanbul İçin Deprem Riski Artıyor mu? Deprem Uzmanı Şükrü Ersoy: “3 yıl sürmesi gereken deprem 10 ayda gerçekleşti”

Deprem Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, CNN Türk yayınında çok konuşulan açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin 3 yıl sonra yaşayacağı depremin 10 ayda meydana geldiğini belirten Ersoy, beklenen Büyük İstanbul Depremi’ni tetikleme ihtimalini de değerlendirdi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), 8 Kasım’da merkez üssü Marmara Denizi’nde 4,1 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini duyurdu.

Balıkesir Valisi İsmail Ustaoğlu, Avşa Adası yakınlarında meydana gelen 4,1 büyüklüğündeki korkutan depremde herhangi bir olumsuz etkinin yaşanmadığını açıkladı.

Deprem Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, Avşa Adası yakınlarında meydana gelen 4.1 büyüklüğündeki son depremin beklenen ‘İstanbul Depremi’ni tetikleme ihtimalini CNN Türk’e anlattı.

Ersoy, “6 Şubat’tan bu yana 3 yılda olması gereken deprem sayısı 10 ayda gerçekleşti. Bu çok büyük bir artış” dedi ve şöyle devam etti ⬇️

‘Her deprem haberinde farklı bir hikaye vardır… Tetikleyici alanlar komşu bölgeler olabilir. Hatay depreminin İzmir depremini tetiklemesi mümkün değil.’

“Geçenlerde Avşa açıklarında 4’ün üzerinde büyüklüğünde bir deprem oldu. Bu bölgedeki depremler farklı, işleri tersine çevirebilirler. Biz kuzeyde deprem beklerken, kuzeydeki kollarda da deprem olabilir. Güney.”

‘Marmara’dan bahsediyorsak burada deprem tetikleme ihtimali yok. Bu sadece Marmara Bölgesi’nin ne kadar hareketli olduğunun bir göstergesidir.’

5 Soruda İstanbul’da Deprem! İstanbul’un En Riskli Bölgeleri Nereler? Doç. Dr.Ali Özgün Konca

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu