Haber

NYT’den ‘Gazze’ istifası: ‘Artık savaş kışkırtıcı yalanlara son’

Anne Boyer, ABD’li The New York Times (NYT) Magazine dergisinin şiir editörlüğü görevinden istifa ettiğini duyurdu. Boyer, kişisel sayfasından istifasına ilişkin yaptığı açıklamada, “İsrail devletinin Gazze halkına karşı ABD destekli savaşı kimsenin çıkarına değildir” diyerek, “Bu savaşta ve bundan hiçbir güvenlik yoktur. İsrail için, ABD için, Avrupa için ya da Yahudi halkı için.”

‘SADECE SAVAŞ VE SİLAH ÜRETİCİLERİNE HİZMET VERİR’

Anne Boyer, “Bu savaş yalnızca petrol ve silah üreticilerinin ölümcül kârlarına hizmet ediyor” dedi. “Dünya, gelecek, kalplerimiz: Bu savaş yüzünden her şey küçülüyor, zorlaşıyor. Bu sadece füzelerle ve toprak işgaliyle sonuçlanan bir savaş değil. Bu onlarca yıldır süren bir işgal, zorla yerinden etme savaşı. ” Sınır dışı edilmeye, mahrum bırakılmaya, kontrole, kuşatmaya, hapsedilmeye ve işkenceye direnen Filistin halkı” dedi.

‘BAZEN EN ETKİLİ PROTESTO REDDİR’

“Bizim statükomuz kendimizi ifade etmek olduğu için bazen sanatçılar için en etkili protesto yöntemi reddetmektir” diyen Anne Boyer, şöyle devam etti:

“Bizi bu mantıksız acı ortamına alıştırmak için ‘makul’ tonlarda şiir yazamam. Artık iğrenç örtmeceler yok. Artık kelimelerle arındırılmış cehennem manzaraları yok. Artık savaş kışkırtıcı yalanlar yok. Eğer bu teslimiyet şiir boyutunda bir boşluk bırakırsa haber dünyasında, o anın gerçek şekli budur.” (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu