Haber

Bosna Hersek’te Srebrenica Soykırımı Şüphelileri Gözaltına Alındı

Bosna Hersek Soruşturma ve Koruma Ajansı’na (SIPA) bağlı güvenlik güçleri, 1995 yılında ülkede yaşanan Srebrenica soykırımında savaş suçu işledikleri şüphesiyle Bosna Hersek genelindeki kentlere düzenlenen operasyonda 5 kişiyi gözaltına aldı.

SIPA’dan yapılan yazılı açıklamada, Bosna Hersek Savcılığı’nın talimatıyla gerçekleştirilen operasyon kapsamında Bileca, Sekoviç, Sekoviç kentlerinde eski Sırp askerlerine ait apartman ve mülklerde arama yapıldığı belirtildi. Han Pijesak, Vlasenica ve Zvornik.

Açıklamada, 1995 yılında Srebrenica’da 8 binden fazla Bosnalı sivilin öldürüldüğü soykırımda savaş suçu işlediği şüphesiyle 5 kişinin gözaltına alındığı ve şüphelilerin savcılığa sevk edildiği belirtildi.

Srebrenica’da ne oldu?

11 Temmuz 1995’te Ratko Mladiç komutasındaki Sırp birliklerinin Srebrenica’yı işgal etmesinden hemen sonra Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde Hollandalı askerlere sığınan sivil Boşnak’lar Sırplara teslim edildi.

Bosnalı askerlerin kontrolündeki bölgeye kadın ve çocukların gitmesine izin veren Sırplar, ormanlık alan, fabrika ve depolarda en az 8 bin 372 Bosnalı erkeği öldürdü ve katledilen kişiler toplu mezarlara gömüldü.

Srebrenica’daki soykırımda hayatını kaybeden, kimlikleri belirlenemeyen ve cenazeleri bulunamayan 1600’ün üzerinde insan var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu