Haber

İran Cumhurbaşkanı Rai ve Mısır Başkanı Sisi Suudi Arabistan’da bir araya geldi

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdel Fattah al-Sisi ilk kez Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da bir araya geldi.

İran’ın resmi haber ajansı IRNA’ya göre, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da bulunan Raisi, İslami İşbirliği Örgütü (İK) Üye Devletlerinin liderlerinin liderlerinin olağanüstü toplantısına katılmak üzere, Zirvenin oturumunun ortasında Sisi.

Toplantı sırasında Reisi, Rafah sınır kapısını Gazze’ye yardım etmek için açık tutmanın önemine dikkat çekti ve “ABD ve Siyonist rejimin Rafah Kapısı’nın açılmasını engellediği biliniyor, ancak bu engeller olmalı Yardımın ezilen ve savunmasız Gazze’ye ulaşması için üstesinden gelin. ” söz konusu.

Reisi, İslam ülkeleri arasında birliğin önemini vurguladı ve “Kardeş ülkemiz Mısır ile ilişkileri genişletmek için herhangi bir engel görmüyoruz” dedi. dedi.

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ayrıca ülkesinin Filistin’deki gelişmelerle ilgili herkesten daha fazla acı çektiğini belirtti.

İran ile ilişkilerle ilgili olarak, Sisi, “Mısır’ın mutlak siyasi iradesi İran ile gerçek ilişkiler kurmaktır. Bu konu için iki ülke arasındaki derin ilişkileri izlemeye ilgili bakanları atadık.” İfadelerini kullandı.

Başkan ve Sisi arasındaki toplantı, yaklaşık 11 yıl içinde İran ve Mısır liderleri arasındaki ilk yüz yüze toplantı oldu. Son toplantı, Şubat 2013’te darbeye görevlendirilen geç Mısır Cumhurbaşkanı Mohammed Morsi ve eski İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad arasında yapıldı.

İran cumhurbaşkanı, Gazze’deki durumu tartışmak için Suudi Arabistan’da düzenlenen olağanüstü zirveye katılmak için Riyad’a gitti. Zirvedeki konuşmasında Reisi, Rafah sınır kapısının Gazze’deki insanlara insani yardım sağlamak için Mısır’ın işbirliği ile hemen ve koşulsuz olarak yeniden açılması gerektiğini belirtti.

gole-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu