Haber

Çin Rönesans bankasının kurucusu Bao Fan’dan haber yok

Çin’in Çin Rönesans yatırım bankası, Hong Kong borsasına bir bildirimde bulunarak, kurucuları Bao Fan’dan haber alamadığını açıkladı. Açıklamanın ardından şirket hisseleri Hong Kong borsasında güne yaklaşık yüzde 50 kayıpla başladı.

Reuters’e göre Bao Fan’ın ortadan kaybolduğu duyurulduktan sonra şirket piyasa değerinde yaklaşık 357 milyon dolar kaybetti. Şirket günün ilerleyen saatlerinde zararının bir kısmını telafi etse de, gün içinde yatırım bankasının yaklaşık 30.000 hissesi el değiştirdi. Bu, bir günde kaydedilen en yüksek değer kaybı olarak kayıtlara geçti.

Şirket, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Bao’nun ortadan kaybolmasının Çin Rönesansı operasyonuyla ilgili olup olmadığını bilmediklerini belirtti. Şirketten yapılan açıklamada, “Bao’ya ulaşılamamasının iş ve/veya normal akışında devam eden operasyonla ilgili olup olmadığı konusunda yönetim kurulunun herhangi bir bilgisi bulunmuyor” denildi.

SI JINPING VE ‘YOLSUZLUKLA MÜCADELE’ SORUŞTURMALARI

Daha önce Credit Suisse ve Morgan Stanley gibi bankalarda çalışan Bao, 2005 yılında China Renaissance yatırım bankasını kurdu ve 2018 yılında bankayı halka arz ederek 346 milyon dolar topladı.

Bao Fan, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping tarafından başlatılan “yolsuzlukla mücadele” soruşturmaları sırasında açıklama yapılmadan ortadan kaybolan üst düzey Çinli yetkililerden biri. 2015’in hemen ortalarında, Fosun Grup Lideri Guo Guangchang da dahil olmak üzere en az beş şirketin yöneticileri emsal ortadan kalktı ve Fosun daha sonra Guo’nun “kişisel bir meseleyle ilgili soruşturmalara yardım ettiğini” açıkladı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu